
Pick Up Point: Mandag-Fredag: 08:00 - 17:00 Lørdag-Søndag: Stengt
Et trygt valg for proff og privat!
Opprinnelig pris var: 559.00kr.299.00krNåværende pris er: 299.00kr. 239.20kr eks. mva.
LDN200 kräver ingen nolla vid anslutning och är därför optimal vid installation där nolla saknas i apparatdosa eller i svårtillgänglig installationsmiljö.
Dimmern styrs av en eller flera återfjädrande 1-poliga tryckknappar (vippströmbrytare).
Dimmern har minnesfunktion och behåller den senast inställda ljusnivån vid av-/påslag.
Gäller även när dimmern har varit spänningslös. Justerbar boostfunktion, samt lägsta och högsta dimmernivå.
Används för LED 0-200VA, 230V halogen och elektroniska transformatorer.
Vi er etter Forskrift om elektrisk utstyr §21 pliktig til å informere våre forbrukere at installasjons-materiell ment for å kunne inngå i et fast elektrisk anlegg kan kun installeres av en registrert installasjons virksomhet.
Funktion
Styres av impulsbryter.
Av/på: ett kort tryck. Dimmern startar med senast använda ljusnivå (minnesfunktion).
Dimring upp/ner: håll knappen intryckt tills önskad nivå nås. Dimmern stannar i högsta/lägsta dimmernivå.
Justering av boostfunktion*
Brukes ved trögstartade laster där ljuset tänds olika snabbt (popcorn-effekt). Används även vid svårtända laster vid av- och påtändning, för att starta igång dem.
Tillvägagångssätt:
Använd potentiometern för att justera mängden boost tills ljuset startas upp till en behaglig nivå. Slå av och på dimmern via den anslutna vippströmbrytaren med 5 sekunders mellanrum för att studera effekten av funktionen.
Justering av högsta dimmernivå/flimmer*
Används vid laster då flimmer förekommer i maximalt uppdimrat läge. Används också vid finjustering av högsta dimmernivå.
Tillvägagångssätt:
Vid flimmer vrid potentiometern medsols med en skruvmejsel så mängden flimmer minskar. Stanna där du är nöjd och inget flimmer förekommer. Vid finjustering: vrid potentiometern medsols med en skruvmejsel och stanna strax innan ljuset börjar dimras. Stanna där du är nöjd.
Finjustering av minsta dimmernivå*
Vid de mest förekommande lasterna.
Tillvägagångssätt:
Dimra ner lasten till minimalt ljus. Vrid potentiometern medsols med en skruvmejsel för att ställa in minsta dimmernivå. Stanna där du är nöjd och inget flimmer förekommer.
| Spenning | 220-240V |
|---|---|
| Effekt | 0-200VA |
| Standby-effekt | <0.2W |
| Max ström | 0,91A |
| Frekvens | 50Hz |
| Ljusreglering | Kan styras med en eller flera vippströmbrytare |
| Mjukstart | Ja |
| Farge | Hvit |
| Salgspakning | 1 Stk |
| Mått LxBxDj | 48 x 48 x 18 mm |
| Memorerar senast inställda ljusstyrka | Ja, även efter strömavbrott |
| Överhettningskydd | Ja, automatisk återställning efter avlägsnande av fel |
| Kortslutningsskydd | Ja, automatisk återställning efter avlägsnande av fel |
| Montering | Inbyggnad i apparatdosa |
| Arbetsluftfuktighet | 0…80%, icke-kondenserande |
| Arbetstemperatur | -20 +40°C |
| Vikt | 39g |
| Kabelrea | 1,0-2,5mm2 (AWG 12-22) |
| Hölje material | Polykarbonat (PC) |
| Användningsområde | 230V LED-lampor, elektroniska transformatorer, LED-driftsdon, glödljus och 230V halogenlampor. Glöm ej att ta hänsyn till den reaktiva effekten vid beräkning av lasten. |
| Dimring | 0% – 100% |
| Isolationsklass | IP20 |
| Kapslingsklass | II |
| Gruppe | Dimmer |
Alle priser er oppgitt i norske kroner. Det er ingen skjulte kostnader eller gebyrer når du handler hos nordic-led.no
Hent på postkontoret eller Post i Butikk, enkelt og fleksibelt. Normal leveringstid vil være 1-3 virkedager, avhengig av hvor i landet du bor.
Gratis frakt ved kjøp over 2999kr uansett vekt og størrelse. Lav fast frakt til kun 99,- ved kjøp under 2999kr.
Har du spørsmål knyttet til om belysning til ditt prosjekt, eller trenger du hjelp til design, innkjøp eller lurer på noe? Kontakt oss.